ВОЛОНТЕРСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ ЯК ЧИННИК ФОРМУВАННЯ ГРОМАДЯНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ
Анотація
У статті розглядається волонтерська діяльність як чинник формування громадянської культури. Волонтерство – глобальний соціальний феномен сучасності. Дослідження цього феномену показують, що в більшості країн світу волонтери (добровольці) надають допомогу у ліквідації наслідків техногенних трагедій, різних катастроф, допомагають людям, які потрапили у складну життєву ситуацію. Ці явища продовжують мати місце, оскільки не припиняються війни, різні природні катаклізми набувають глобального характеру, відбувається подальше розшарування населення: незважаючи на гуманізацію сучасної цивілізації.
Саме в молодому віці у людини найбільш гостро стоїть питання та потреба у формуванні та зміцненні життєвих цінностей та орієнтирів, прагнення знайти та сформувати своє ставлення до цих цінностей. Підвищується усвідомлений інтерес до таких понять, як обов’язок, справедливість та солідарність. Дослідники констатують зниження цінності моральних норм поведінки, понять обов’язку й честі молодого покоління, але водночас зростає значимість таких рис особистості, як самостійність, незалежність, самоповага, прагнення самоусвідомлення своїх прав і свободи.
Проблема формування та становлення громадянської активності в умовах сучасних демократичних політичних систем залежить від різних груп факторів: внутрішні фактори (чинники, які залежать від характеристик особистості); зовнішні фактори (чинники, що відбивають невід’ємні характеристики сучасного суспільства).
Сукупність, взаємодія та взаємозалежність цих груп факторів становлення громадянської активності сприяють формуванню та розвитку вільного суспільства демократичного типу, підвищенню його якісного рівня. Це передбачає невід’ємність якостей, що формують сутність громадянина. Тільки в цьому випадку ми можемо повною мірою говорити про громадянську культуру як особисту позицію громадянина, а не результат маніпуляцій ззовні. Суспільство нового типу вимагає появи громадянина сильного, самостійного, грамотного та самоорганізованого, того, на якому ґрунтується майбутнє демократії.
Посилання
Біда О., Орос І., Чичук А. Зміст громадянської відповідальності особистості у системі виховної роботи освітнього закладу. наукові записки. Вінницького державного педагогічного університетуімені Михайла Коцюбинського. Серія: педагогіка і психологія. 2023. 75. С. 44-49.
Зливков В. Л., Лукомська С. О. Психологічні особливості волонтерської діяльності у сучасній Україні: мотиваційний аспект. Науковий вісник МНУ імені В. О. Сухомлинського. Психологічні науки. 2015. 2 (15). С. 40−46.
Козубовська І.В., Козубовський Р.В., Милян Ж.І. (2022). Залучення майбутніх фахівців соціально-педагогічної сфери до волонтерської діяльності (методичні рекомендації). Ужгород : Видавництво УжНУ «Говерла». 2022. 34 с.
Панькова О.В., Касперович О.Ю, Іщенко О.В. Розвиток волонтерської діяльності в Україні як прояв активізації соціальних ресурсів громадянського суспільства: специфіка, проблеми та перспективи. Український соціум. 2016. 2(57). С. 25−40.
Поліщук Н.М. Формування здоров’я-збережувальної компетентності студенської молоді в процесі волонтерської діяльності. Інноватика у вихованні. Рівне: РДГУ. 2022. 116. С. 272–286.
Романкова Л. Волонтерська діяльність як складова формування моральних цінностей студентської молоді. Вища освіта України. 2015. 4. С. 54–60.
Трубнікова О. А. Волонтерство як форма соціальної активності особистості. Актуальні проблеми психології. Збірник наукових праць Інституту психології імені Г.С. Костюка НАПН України. 2009. 7 (20). Ч. 2. С. 205–209.