МОРАЛЬНЕ ТА ЕСТЕТИЧНЕ ВИХОВАННЯ УЧНІВ В ПРОЦЕСІ НАВЧАННЯ ІСТОРІЇ ТА ПРАВОЗНАВСТВА
Анотація
Стаття розкриває особливості морального та естетичного виховання учнів у процесі навчання історії та правознавства. Моральне виховання через ці дисципліни формує в учнів розуміння етичних норм, справедливості та правової свідомості, тоді як естетичне сприяє розвитку чутливості до культурних і мистецьких цінностей, розширює світогляд, стимулює емоційний інтелект. В основі дослідження лежить інтеграція культурних та історичних прикладів, що спонукають учнів до обговорення моральних дилем, сприяють естетичному сприйняттю історичних подій, дають уявлення про різноманітність художніх і соціальних поглядів різних епох. Окрема увага приділяється методології викладання цих дисциплін, що враховує використання інтерактивних, критично орієнтованих і творчих методів навчання, які стимулюють учнів до глибшого розуміння моралі, справедливості, та краси.
Дослідження включає теоретичний аналіз існуючих підходів до виховання в умовах навчання історії та правознавства. Використання інтерактивних методів, історичних кейсів і правових ситуацій виявило ефективність у розвитку моральних цінностей, критичного мислення, здатності учнів усвідомлено підходити до історичних фактів і правових понять. Проаналізовано роль систематичної роботи над етичними питаннями та художнім світоглядом як частини шкільної програми, що допомагає учням формувати ціннісні орієнтири.
Загальні висновки вказують на значення педагогічного впливу, який сприяє гармонійному поєднанню знань з історії та права з етичним і естетичним розвитком, необхідним для становлення особистості, що готова до соціальної взаємодії та цінує культурне надбання. Такий підхід не лише сприяє формуванню громадянської позиції учнів, але й розвиває їхні ціннісні орієнтації в контексті сучасного суспільства. Він допомагає молодому поколінню стати морально відповідальними та естетично свідомими членами суспільства.
Посилання
Шайгородський Ю. Цінності як детермінанти суспільного розвитку. С. 219-228. URL: https://core.ac.uk/download/pdf/32310638.pdf
Мельникова А. Музична освіта як значуща складова духовно-морального виховання. Наука і молодь – 2020: пріоритетні напрями глобалізаційних змін. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції здобувачів вищої освіти і молодих учених (м. Київ, 14 травня 2020 р.). К.: Навчально-науковий інститут менеджменту та психології ДЗВО «Університет менеджменту освіти», 2020. С. 464-468.
Кирлик О., Лендел Н., Товканець Г. Особливості формування моральних цінностей молодшого школяра. Збірник тез доповідей ІІ Міжнар. наук.-практ. конф., 25- 26 жовтня 2018. Мукачево; редкол. Т. Д. Щербан. Мукачево: Вид-во МДУ, 2018. С. 169-171.
Огарь Ю. В. Особистісно орієнтоване навчання як засіб саморозвитку учня в умовах Нової української школи. Педагогічні науки: реалії та перспективи. Науковий часопис НПУ імені М. П. Драгоманова. 2019. Вип. 67. C. 187-192.
Голуб Н. Підходи до навчання української мови в основній школі. URL: https://lib.iitta.gov.ua/9509/1/Голуб%20_3_.pdf
Пометун О. Навчання історії і громадянської освіти: окремі чи інтегровані курси. Компетентнісно орієнтоване навчання: виклики та перспективи. Збірник тез ІІІ Всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції «Компетентнісно орієнтоване навчання: виклики та перспективи». Київ: Педагогічна думка, 2021. С. 180-183.
Ремех Т. Міжпредметна модель шкільної громадянської освіти. International scientific and practical conference «Pedagogy and Psychology in the Modern World: the art of teaching and learning»: conference proceedings, February 26–27, 2021. Riga, Latvia: Baltija Publishing, 2021. С. 150-154.
Мороз П., Мороз І. Інтегроване навчання історії в 5-9 класах: стан практики та перспективи. Український педагогічний журнал. 2021. № 3. С. 66-77.
Коваленко О. Нові концептуальні підходи до вивчення української мови як державної в сучасній початковій школі. Новий колегіум. Освіта та суспільство. 2019. №1. С. 22-26.
Пометун О., Гупан Н. Методологія створення інтегрованого курсу з історії та громадянської освіти для 5-го класу. Проблеми сучасного підручника. 2022 №28. С. 115-132.