ФУНКЦІЯ КУЛЬТУРНОЇ ІДЕНТИФІКАЦІЇ ЯК ОСНОВА ПОЛІФУНКЦІОНАЛЬНОГО ВПЛИВУ МИСТЕЦТВА НА ФОРМУВАННЯ ОСОБИСТОСТІ
Анотація
У статті розглядається проблема формування особистості засобами поліфункціонального впливу мистецтва на становлення, розвиток і збереження ідентичності як основи особистісної «Я‑концепції».
В умовах кризових явищ сучасної постмодерної й метамодерної культури на перший план виходить проблема культурної ідентифікації, у вирішенні якої мистецтво здатне відігравати значну роль. Це пояснюється широкими можливостями поліфункціонального впливу мистецтва на формування особистості, у тому числі – на становлення її ідентичності.
Пошуки структурного інтегратора цього впливу як такого, що визначає сенс не лише мистецької освіти, а й загалом сенс самого мистецтва, визначили мету статті – аналіз сутності функцій мистецтва з позицій інтегративного підходу, який дозволяє виокремити функцію культурної ідентифікації в якості фундаментально-інтегруючої і представити її як основу поліфункціонального впливу мистецтва на формування особистості.
Виокремлення функції культурної ідентифікації в якості структурного інтегратора здатне не лише об’єднати усю функціональну систему мистецтва, а й краще зрозуміти місце мистецтва в системі культури, його суб’єктність як здатність створювати культуровідповідний контекст буття людини, впливати на становлення її ідентичності, формуючи тим самим її як особистість з індивідуальною «Я‑концепцією».
На прикладі окремих функцій – соціалізуючої, соціально-організаторської, ідеологічної, виховної та комунікативної доведено, що кожна з них наглядно демонструє тотальну корекцію своїх функціональних можливостей з точки зору причетності до становлення ідентичності особистості як основи її формування. Підтримуючи, відтворюючи і транслюючи ідентичність як особистісну, національну й культурну цінність, кожна із цих функцій розширює і збагачує світоглядно-універсальну місію мистецтва, а також підкреслює її унікальність як модератора особистісної та культурної ідентифікації.
Посилання
Герчанівська П. Е. Культурна ідентичність як ресурс суспільного розвитку. Культура і сучасність : альманах. 2021. № 2. С. 3–9. URL: https://elib.nakkkim.edu.ua/handle/123456789/4021
Даренський В. Ю. Специфіка художнього освоєння історії : автореф. дис. ... канд. філос. наук : 09.00.08. Київ, 2001. 11 с.
Коляда І. Самоідентифікація людини в умовах техно-інформаційної реальності. Вісник Дніпровської академії неперервної освіти. «Філософія. Педагогіка». 2022. № 1 (2). С. 23–27.
Костенко Л. Гуманітарна аура нації або дефект головного дзеркала. Київ : Видавничий дім «KM Academia», 1999. 32 с.
Падалка Г. М. Педагогіка мистецтва (Теорія і методика викладання мистецьких дисциплін) : монографія. Київ : Освіта України, 2008. 274 с.
Прищак М. Д. Комунікація, спілкування, комунікативність: категоріальний аналіз. Гуманізація і гуманітаризація технічної освіти. Вісник Вінницького політехнічного інституту. 2010. № 2. С. 5–8. URL: https://visnyk.vntu.edu.ua/index.php/visnyk/article/view/1696
Стасевська О. Соціокультурна ідентичність постмодерну: проблема соціального конструювання. Вісник Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. 2021. № 2 (49). С. 215–233. URL: https://www.academia.edu/80795911/Sociocultural_Identity_Postmodern_Problem_of_Social_Construction
Шрамко О. Глобалiзацiя освiти: мистецтво як гарант збереження iдентичностi. Актуальні проблеми духовності. Вип. 24. Кривий Рiг : Криворiзький державний педагогiчний унiверситет, 2023. С. 177–190. URL: https://doi.org/10.31812/apm.7677
Шрамко О. І. Роль мистецької освіти у процесі духовного оновлення суспільства. Актуальні питання мистецької освіти та виховання. Вип. 1–2 (13–14). Суми : ФОП Цьома С. П., 2019. С. 306–315.