ПРАКТИЧНА ПІДГОТОВКА ЗДОБУВАЧІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ В УМОВАХ СУЧАСНИХ ВИКЛИКІВ

  • Світлана Олександрівна Роєнко Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини https://orcid.org/0000-0003-1250-6458
Ключові слова: практична підготовка, практика, навчальна практика, виробнича практика, стейкхолдери, роботодавці, рада роботодавців

Анотація

Підготовка висококваліфікованих фахівців, здатних конкурувати на ринку праці, швидко адаптуватися до мінливих умов сучасності, приймати рішення та діяти в нестандартних ситуаціях, можлива через набуття практичних навичок під час проходження навчальних та виробничих практик.

У статті обґрунтовано актуальність практичної підготовки як важливої складової формування професійних компетентностей майбутніх фахівців. Практична підготовка розглядається як один з ключових критеріїв якості освітніх послуг, оскільки її ефективність впливає на здатність випускників успішно адаптуватися до професійного середовища та вимог ринку праці. Питання практики також відображено в нормативних документах державного та локального рівнів.

З’ясовано, що питання практичної підготовки здобувачів вищої освіти перебуває у центрі уваги вітчизняних дослідників, які одностайно підкреслюють її важливу роль у підготовці конкурентоспроможних фахівців, здатних реалізувати себе на ринку праці. 

У статті розглянуто актуальні аспекти організації практичної підготовки здобувачів вищої освіти в умовах сучасних викликів. Проаналізовано формати проведення практик (очний, дистанційний, змішаний). З’ясовано, що практики створюють цілісну, взаємопов’язану систему, що спрямована на формування загальних та фахових компетентностей. Особливу увагу приділено базам практики, які відіграють ключову роль у забезпеченні якісної підготовки.

Встановлено, що в умовах воєнного стану програми практик для усіх рівнів вищої освіти були адаптовані до специфіки дистанційного та змішаного форматів проходження практики.

Акцентовано увагу на ролі комунікації між здобувачами вищої освіти, керівниками практик та базами практик. Висвітлено особливості співпраці з роботодавцями, зокрема їхню участь у розробці наскрізних, робочих програм практик, проведенні тематичних опитувань та заходів, спрямованих на покращення якості підготовки здобувачів вищої освіти. Окрему увагу приділено використанню сучасних цифрових інструментів, платформ, а також мобільних додатків, що сприяють підвищенню ефективності практичної підготовки, забезпечуючи доступ до інформації та покращуючи зворотній зв’язок.

У ході дослідження з’ясовано, що організація практичної підготовки в умовах сучасних викликів вимагає застосування інноваційних підходів та постійної співпраці між здобувачами вищої освіти, керівниками практики від університету та базами практики.

Посилання

Онищенко Н. П. Основні шляхи модернізації практичної підготовки студентів у закладах вищої освіти. Педагогіка формування творчої особистості у вищій і загальноосвітній школах. 2021. № 74, Т. 3. С. 55–60. URL: chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/http://www.pedagogy-journal.kpu.z (дата звернення: 20.10.2024)
Положення про організацію практик в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини (Нова редакція). URL: chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefin (дата звернення: 10.11.2024)
Рада роботодавців : веб-сайт. URL: https://fspo.udpu.edu.ua/%d1%8f%d0%ba%d1%96%d1%81%d1%82%d1%8c-%d0%be%d1%81%d0%b2%d1%96%d1%82%d0%b8/ (дата звернення: 12.11.2024)
Семигіна Т. В. Організація практики студентів спеціальності «Соціальна робота»: досвід України. URL: https://www.researchgate.net/
publication/340808646_ORGANIZACIA_PRAKTIKI_STUDENTIV_SPECIALNOSTI_SOCIALNA_ROBOTA_DOSVID_UKRAINI (дата звернення: 28.10.2024)
Сидоренко В., Кулішов В., Торба Н., Фархшатова О. Інноваційні підходи до організації видів практик здобувачів вищої освіти у Біло-церківському інституті неперервної професійної освіти: аналітичний огляд. Біла Церква : БІНПО ДЗВО «УМО» НАПН України, 2022. 30 с.
Шевчук Т. В., Сідельник О. П. Практична підготовка студентів вищих навчальних закладів як невід’ємна детермінанта формування їхніх професійних компетенцій. Науковий вісник НЛТУ України. Серія економічна. 2017. Вип. 27, № 2. С. 189–193. URL: chrome-extension://efaidnbmnnni
bpcajpcglclefindmkaj/https://nv.nltu.edu.ua/Archive/2017/ (дата звернення: 28.10.2024)
Опубліковано
2024-11-04
Як цитувати
Роєнко, С. О. (2024). ПРАКТИЧНА ПІДГОТОВКА ЗДОБУВАЧІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ В УМОВАХ СУЧАСНИХ ВИКЛИКІВ. Наукові записки. Серія: Педагогічні науки, (216), 258-262. https://doi.org/10.36550/2415-7988-2024-1-216-258-262