ІННОВАЦІЙНІ МЕТОДИ ВИКЛАДАННЯ В ТАНЦЮВАЛЬНІЙ ОСВІТІ
Анотація
Поряд з традиційними методами викладання танців необхідно розробляти та впроваджувати інноваційні методи і підходи, які відповідали б вимогам новітнього технологічного розвитку. Без застосування прогресивних, активних методів навчання, які базуються на методичних засадах, мистецтво танцю не матиме подальшого яскравого розквіту й розвитку.
У статті розкрито роль інноваційних методів викладання в танцювальній освіті.
У хореографії під методом розуміється сукупність способів прищеплення уміння виражати почуття інструментом танцю і прийомів пізнавальної діяльності. Щодо танцю – це методика досягнення точності виконання рухів. Школа танцю є системою виховання людського тіла на професійному рівні. Сучасні методики танцю базуються на досвіді попередніх поколінь, на тій теоретичній і практичній основі, яка дісталася з минулого досвіду. Однак, поряд із цим, в процесі еволюції і зміни поколінь танцювальна освіта збагачувався новими прийомами його викладання, різноманітністю теоретичних знань і практичного досвіду відомих педагогів балетмейстерів.
Учені в галузі хореографії та хореографічної освіти наголошують на впровадженні інноваційних методів, сучасних технологій, як-от використання віртуальної реальності, використання аудіовізуальних та інтерактивних форматів, що є необхідним для вдосконалення підготовки здобувачів, зокрема набуття ними досвіду хореографічно-постановчої діяльності. Вони засвідчують багатофункціональність діяльності хореографа, як керівника, педагога, організатора, творця-постановника, які проявляються і реалізуються в різних формах і видах діяльності, зокрема й у створенні та постановці хореографічних композицій, плануванні та здійсненні репетиційного процесу, сценічного оформлення композицій тощо.
Хореографічне мистецтво сприяє творчому самовираженню засобами пластично-рухового інтонування, дозволяє виразити власну індивідуальність через танець, сприяє гармонійному розвитку особистості, а також забезпечує арттерапевтичний ефект як здоров’язбережувальна технологія.
Перспективи подальших наукових пошуків убачаємо в обґрунтуванні педагогічних умов, які сприяють успішному формування готовності хореографів до застосування інноваційних методів у професійній діяльності.
Посилання
Енциклопедія освіти / Акад. пед. наук. України ; гол. ред. В. Г. Кремень. К. : Юрінком Інтер, 2008. С. 338–340.
Кашевський О. В. Композиція та постановка сучасного бального танцю: методичні рекомендації до навчальної дисципліни. Луцьк : Надстир’я, 2018. 57 с.
Короткевич К. Є. Формування умінь навчальної самоорганізації майбутніх викладачів хореографічних дисциплін у процесі фахової підготовки: дис. … докт. філософії : 011 Освітні, педагогічні науки. К., 2005. 236. с.
Павлюк Т. С. Українське балетмейстерське мистецтво другої половина ХХ ст. : дис. … канд. мистецтвознавства : 17.00.01. К., 2005. 192 с.
Пастухов О. Сучасний танець: теоретичні засади новітніх підходів до викладання. 2021 URL: https://elib.nakkkim.edu.ua/bitstream/handle/123456789/4218/Visnyk_4_2021-DOI_1-118-122.pdf?sequence=1
Повалій Т. Л. Історія хореографічного мистецтва: навч.-метод. посібн. Суми: СПДФО Повалій К. В., 2014. 120 с.
Путіліна Т. М. Сучасні методи в методиці викладання класичного танцю. 2017. URL: https://enpuir.npu.edu.ua/bitstream/handle/123456789/20133/Putilina.pdf?sequence=1&isAllowed=y
Сердюк Т. І. Формування художньо-естетичного досвіду майбутніх учителів хореографії: дис. … канд. пед. наук: 13.00.04 – теорія та методика професійної освіти. Київ, 2009. 290 с.
Терзіз А. Інноваційні форми і методи формування композиційної компетентності майбутніх викладачів хореографії на основі сучасного танцю. Актуальні проблеми мистецької освіти. 2024. Вип. 2 (5). С. 71–76.
Lomax A. Folk Song Style and Culture. Washington, 1968. P. 223.