ФОРМУВАННЯ ХУДОЖНЬО-ЕСТЕТИЧНИХ ПОТРЕБ ЗДОБУВАЧІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ ЗАСОБАМИ ХОРЕОГРАФІЧНОГО МИСТЕЦТВА У ПЛОЩИНІ МЕТОДОЛОГІЧНИХ ПІДХОДІВ
Анотація
Духовний аспект є особливим проявом людського життя, який відтворює психічний стан підростаючого покоління, що знаходить своє відображення у мистецтві і у педагогіці мистецтва. Саме вони відтворюють зміни естетичної парадигми духовного розвитку, актуалізують культурне мислення, висувають нові форми національного та індивідуального духовно-творчого буття й актуалізують методологічний вимір формування художньо-естетичних потреб здобувачів вищої освіти.
У статті з урахуванням сучасних процесів модернізації вищої мистецької освіти та нових тенденцій у професійній підготовці здобувачів проаналізовано методологічні підходи, що є найбільш значущими у формуванні художньо-естетичних потреб здобувачів вищої освіти засобами хореографічного мистецтва: системний, особистісно-орієнтований, діяльнісний, аксіологічний. Актуалізовано необхідність уточнення щодо трактування поняття «методологічний підхід», що у науковому середовищі (у найширшому сенсі) пов’язується з методологією як певною сукупністю філософських методів пізнання, що досліджує взаємозв’язок і залежність системи знань та системи діяльності. Наголошено, що системний підхід сприяє формуванню відповідного адекватного формулювання сутності досліджуваних проблем у конкретних науках і вибору ефективних шляхів їх вирішення. Особистісно-орієнтований підхід схарактеризовано як планомірний, спеціально організований художньо-творчий процес, спрямований на творчий розвиток здобувачів вищої освіти з особливими художньо-естетичними потребами. Відзначено, що діяльнісний підхід як педагогічна концепція базується на визнанні активної ролі здобувача вищої освіти в художньо-творчому процесі як її суб’єкта, організації навчально-пізнавальної діяльності, будованій на взаємодії, діалозі та співпраці. Зауважено на важливості впливати на ціннісну спрямованість (інтересів, орієнтацій, почуттів, поглядів), які мають індивідуальні особливості, характеризуються ціннісною забарвленістю у процесі формування художньо-естетичних потреб здобувачів вищої освіти.
Посилання
Бутенко В. Г. Основні підходи до організації художньої освіти учнівської молоді. Наукові записки. Серія: Педагогічні науки. Кіровоград, 2000. Вип. 24. С. 3-10.
Гончаренко С. У. Український педагогічний словник. К.: Либідь, 1997.
Отич О. М. Методологічні принципи наукового дослідження. Вісник Чернігівського державного педагогічного університету. Серія: Педагогічні науки. 2020. Вип. 76. С. 41-43.
Туленков М. В., Лобанова А. С., & Яремчук С. С. Системний аналіз у соціології. Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича. 2023. URL: https://elibrary.kdpu.edu.ua/xmlui/handle/123456789/7076
Хоменко Л. В. Формування мотивації до музично-викладацької діяльності студентів педагогічних коледжів: дис. … канд. пед. наук: 13.00.07. Київ : НАПН України, 2019.
Філософський словник соціальних термінів. Заг. ред. В. П. Андрущенка. Київ‐Харків : «Корвін», 2005.
Черкасов В.Ф. Методологічні підходи в сегменті формування професійної компетентності майбутніх учителів хореографії. Засоби навчальної та науково-дослідної роботи. 2023. Вип. 62. С. 66-76.