ГОТОВНІСТЬ СТУДЕНТІВ ДО ДІАГНОСТИЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ: ЗМІСТ ТА СТРУКТУРА
Анотація
У статті на основі психолого-педагогічної літератури обґрунтовано актуальність формування готовності студентів до діагностичної діяльності, розглянуто структурні компоненти цього складного особистісного утворення: мотиваційно-установчий, когнітивно-процесуальний, моніторингово-інструментальний, аналітично-оцінний. Мотиваційно-установчий компонент готовності студентів до діагностичної діяльності передбачає формування стійкого інтересу, мотивації та установки на практичну діагностичну діяльність, потреби в самодіагностиці власних можливостей та здібностей як основи професійного становлення в педагогічній освітній сфері. Когнітивно-процесуальний компонент передбачає орієнтацію на опанування теоретичних основ діагностичної діяльності, розуміння ролі діагностики та самодіагностики в оптимізації професійної підготовки, її методологічних і методичних основ у набутті досвіду діагностичних дій шляхом опанування діагностичними процедурами, діагностичним інструментарієм і технологіями в практиці діагностування. Моніторингово-інструментальний компонент свідчить про здатність систематичного спостереження і контролю за процесом професійної підготовки та професійного становлення майбутніх педагогів, динамікою змини її продуктивності й рівнів прояву діагностичних здібностей, здатності регулювати хід спостереження, своєчасно виправляти недоліки, що виникають у процесі контролю як змістовому, так і в організаційному плані. Аналітично-оцінний компонент готовності до діагностичної діяльності передбачає аналіз зібраних даних, їх структуризацію, систематизацію, визначення на їх основі перспектив подальшого вдосконалення педагогічного процесу й оптимізації професійного становлення майбутніх педагогів, оцінку досягнутих результатів й порівняння з критеріями та показниками нормативного еталона.
Механізм діагностики та самодіагностики є способом формування готовності до діагностичної діяльності за допомогою якого методологічні підходи, принципи та діагностичний інструментарій педагогічного дизайну забезпечують продуктивність цього процесу.
Посилання
Лодатко Є. О. Структурні компоненти готовності майбутніх магістрів до освітньо-наукової діяльності в умовах масового навчання. Педагогічний альманах. КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти». Херсон, 2018. Вип. 38. С. 175-181.
Мартиненко С. М. Підготовка вчителя початкової школи до діагностичної діяльності в умовах багатопрофільного університету. URL: https://elibrary.kubg.edu.ua/id/eprint/451/1/%D0%9C%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE%20%D0%A1.%D0%9C._2.pdf
Мельничук Д. П. Психологічні установки особистості та їх місце мотиваційному механізмі поліпшення якості життя населення. Інноваційні наукові дослідження у галузі педагогіки та психології: матеріали Міжнар.наук.-практ.конф., м. Запоріжжя, 11-12 лютого 2022 р. Запоріжжя: Класичний приватний університет, 2022. С. 180-183.
Новик І. М. Формування готовності майбутніх учителів початкової школи до діагностичного супроводу розвитку пізнавальних інтересів учнів. Молодий вчений. 2016. № 3. С. 405-408.
Семиченко В. А. Моделювання структури педагогічної діяльності. КДП Ялта: НМЦ «Надія», 2000. 76 с.
Kondrashov N. M., Kondrashova K. G., Chuvasov M. O., Volkova N. V., Slyusarenko N. V. Techno-logization of preventive activities in the system of preparing future teachers: Apuntes Universitarios. Peru, 2021. Vol. 11. № 4. P. 183-202.