МЕТОДИ РОБОТИ ЩОДО ФОРМУВАННЯ ЕЛЕМЕНТАРНИХ МАТЕМАТИЧНИХ УЯВЛЕНЬ У ДІТЕЙ СТАРШОГО ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ З РОЗЛАДАМИ СПЕКТРУ АУТИЗМУ(РСА)
Анотація
У статті висвітлено важливість використання різних методів для формування елементарних математичних уявлень у дітей старшого дошкільного віку з особливими освітніми потребами. Особлива увага звертається на використання паличок Дж. Кюїзенера як методу опанування елементарними математичними уявленнями у дітей з РСА.
Окреслено важливість застосування методики Дж. Кюїзенера як універсальної, яка не суперечить жодній існуючій методиці, а навпаки, вдало їх доповнює. З’ясовано, що палички Кюїзенера можуть бути інтегровані в будь-яку іншу навчальну програму або методику, що робить їх цінним додатком до роботи з дітьми, які мають різні освітні потреби. Також можуть використовуватися як на індивідуальних заняттях, так і в групах, забезпечуючи адаптивний підхід, що дозволяє врахувати індивідуальні особливості кожної дитини.
З’ясовано, що для дітей з РСА (розладами спектру аутизму) важливо, щоб навчальні матеріали мали зрозумілу, структуру та стимулювали сенсорне сприйняття. Палички Дж. Кюїзенера відповідають цим вимогам, оскільки їхнє використання поєднує зорову, тактильну та іноді навіть звукову стимуляцію (через маніпуляції та пересування). Це сприяє кращому розумінню чисел, їх співвідношень і математичних дій, оскільки матеріал сприймається через різні канали сприйняття, що особливо важливо для дітей з аутичними розладами.
Встановлено, що палички Кюїзенера є універсальним інструментом для організації як групової, так і індивідуальної роботи з дітьми дошкільного віку з розлади спектру аутизму (РСА).
Закцентовано увагу на необхідності дотримання етапів формування найпростіших умінь та знань з математики за будь-яких умов у дітей з особливими освітніми потребами.
Проаналізовано, що саме метод використання паличок Дж. Кюїзенера володіє унікальним розвиваючим ефектом: сприяє розвитку в дітей дошкільного віку пам'яті, мовлення, уяви, емоцій; формує терпіння, наполегливість, творчий потенціал особистості; допомагає пізнати взаємозв'язки і залежності оточуючого світу.
З’ясовано, що формування первинних математичних уявлень є потужним засобом інтелектуального розвитку дитини дошкільного віку з проявами аутичного спектру, її пізнавальних і творчих здібностей.
Посилання
Базовий компонент дошкільної освіти (Державний стандарт дошкільної освіти). Нова редакція, 2021. 37 с.
Використання паличок Кюїзенера для інтелек-туального розвитку дошкільника. URL: https://rostok.org.ua/wp-content/uploads/2023/02/vykorystannya-palychok-kyuizenera-dlya-intelektualnogo-rozvytku-doshkilnyka-lidalidaya19850301-l.pdf (дата звернення: 23.09. 2024)
Комплексна програма розвитку дітей дошкільного віку з аутизмом «Розквіт» / Наук. кер. та заг. ред. Т. В. Скрипник. Київ. 2013. 200 с. URL: https://lib.iitta.gov.ua/id/eprint/2129/
Методика формування елементарних математичних уявлень дітей дошкільного віку за системою Монтессорі. URL: https://naurok.com.ua/stattya-metodika-formuvannya-elementarnih-matematichnih-uyavlen-ditey-doshkilnogo-viku-za-sistemoyu-montessori-188852.html (дата звернення: 21.09. 2024)
Островська К.О. Аутизм: проблеми психологічної допомоги: навчальний посібник, 2006. Львів: Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка. 110 с.
Островська К. Засади комплексної психолого-педагогічної допомоги дітям з аутизмом: монографія. Львів : Тріада плюс, 2012. 520 с.
Палички Кюїзенера. URL: https://dnz52.edu.vn.ua/index.php/dlya-pedagogiv/metodichna-skarbnichka/69-palichki-kyujizenera (дата звернення: 22.09.2024)
Позднякова В. В. Заплаткіна Н. В. Логіко-математичний розвиток дошкільнят: інноваційні аспекти альтернативної технології математичної освіти. Наукові записки Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя. Серія «Психолого-педагогічні науки». 2006. № 5. С. 64–66.
Сивик Г. Є. Особливості дефіцитарного когнітивного розвитку дошкільників з розладами спектру аутизму. Актуальні питання корекційної освіти (педагогічні науки): збірник наукових праць. Кам’янець-Подільський: ПП Медобори-2006, 2017. Вип. 10. С. 286 –294.
Скрипник Т. Стандарти психолого-педагогічної допомоги дітям з розладами аутичного спектра: навч.-метод. посіб. Київ: Гнозіс, 2013. 60 с.
Тарасун В. Аутологія: теорія і практика. Підручник. Київ: Вадекс, 2018. 590 с.
Щербакова К. Й. Методика формування елементарних математичних уявлень у дошкільників: навчальний посібник. Київ, 1996. 94 с. URL: https://moodle.znu.edu.ua/pluginfile.php/402478/mod_resource/content/1/sherbakova_k_i_metodika_formuvannya_elementarnih_matematichn.pdf (дата звернення: 21.09. 2024)