РЕАЛІЗАЦІЯ ЛОГІЧНИХ ОСНОВ У СУЧАСНОМУ КУРСІ МАТЕМАТИКИ 7 КЛАСУ ЗАКЛАДІВ ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ
Анотація
Натепер досі залишається дискусійним питання щодо формування в учнів основ математичної логіки. Постає питання як зберегти баланс між доступністю і науковістю під час викладання математики в закладах загальної середньої освіти. Основу логічного мислення закладають ще в початковій школі, шляхом наведення побутових прикладів або прикладів нескладних зв’язків між математичними поняттями, але саме в 7-му класі, на початку опанування систематичних курсів алгебри та геометрії, логічні основи математики находять своє найбільше відображення. У даній роботі зроблено аналіз модельної програми та відповідного їй підручника, які ще не пройшли апробацію, що забезпечує актуальність та новизну нашого дослідження.
Мета роботи полягає у розкритті можливостей удосконалення процесу формування логічних основ в математиці в учнів основної школи шляхом вивчення досвіду сучасних методистів; аналізу та порівнянню попередніх навчальних програм та теперешніх модельних модельних, виявленню переваг та недоліків введення логічних основ у модельних програмах та підручниках 7-го класу; розробці відповідних пропозицій удосконалення процесу формування логічних основ у курсі математики 7-го класу.
Методи дослідження: теоретичний аналіз, порівняння, узагальнення, систематизація навчальної літератури, вивчення нормативних документів, бесіди з учнями.
У результаті проаналізовано наявні елементи логічних основ у сучасних модельних програмах і підручниках з математики для 7-х класів закладів загальної середньої освіти та, на прикладі одного з них, зроблено порівняльний аналіз з діючими натепер відповідними програмами та підручниками.
У підсумку сформульовано конкретні пропозиції та власні рекомендації щодо змісту сучаних підручників з точки зору подання та відображення у них логічних основ, запропоновано власні вправи на закріплення певних математичних понять, виходячи з досвіду бесід з учнями різних вікових категорій.
Практична значущість роботи полягає в формуванні у вчителів закладів загальної середньох освіти вміння аналізувати навчальну літературу, роботи власні висновки щодо коректності написаного і можливостей учнів сприймати запропонований матеріал.
Посилання
Концепція Нової української школи. (2024, 25 січня). URL: https://mon.gov.ua/storage/app/media/zagalna%20serednya/nova-ukrainska-shkola-compressed.pdf
Мерзляк А. Г., Полонський В. Б., Якір М. С. Алгебра: підруч. для 7 кл. загальноосвіт. навч. закладів. Харків: Гімназія, 2020. 256 с.
Модельна навчальна програма «Математика. 7-9 класи» для закладів загальної середньої освіти (авт. Васи-лишин М. С., Милянин А. І.. Працьовитий М. В.. Простакова Ю. С., Школьний О. В.) від 24.07.2023 № 883
Навчальна програма «Математика 5-9 класи» для загальноосвітніх навчальних закладів (авт. Бурда М. І., Кудренко Б. В., Біляніна О. Я., Азаренкова А. І. та ін.), 2017
Слєпкань З. І. (2006). Методика навчання математики: Підручник для студентів математичних спеціальностей педагогічних навчальних закладів: 2-е видан-ня. Київ: Вища школа. 512 с.
Школьний О. В., Нелін Є. П., Миляник А. І., Простакова Ю. С. «Математика»: підручник інтегрованого курсу для 7 класу закладів загальної середньої освіти (у 2-х частинах). Харків: видавництво «Ранок», 2024. 306 с.; 322 с.
Kunen, K. (2009). The Foundations of Mathematics (Studies in Logic: Mathematical Logic and Foundations). College Publications. 262 p.
Warner Dr. S. (2019). Set Theory for Pre-Beginners: An Elementary Introduction to Sets, Relations, Axiomatic Set Theory, Ordinals and Cardinals. Publ: Get 800. 89 p.