КАТЕГОРІАЛЬНИЙ АПАРАТ НАУКОВОЇ ПРОБЛЕМИ ЕТНОСОЦІАЛЬНЕ ВИХОВАННЯ ПІДЛІТКІВ У ЗВИЧАЄВО-ОБРЯДОВІЙ СФЕРІ ТРАДИЦІЙНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНЦІВ ХІХ – ПОЧАТОК ХХ СТ.
Анотація
У статті розкрито основні категорії наукової проблеми етносоціальне виховання підлітків у звичаєво-обрядовій сфері традиційної системи українців ХІХ – початку ХХ ст.
Традиційне суспільство ХІХ – першої чверті ХХ ст. трактується як селянське, з урахуванням усіх «культурних вливань» міста.
Народну педагогіку ХІХ – першої чверті ХХ ст. автор розглядає як галузь емпіричних педагогічних знань і досвіду українців у вихованні та соціалізації дітей у сукупності традиційних форм, методів, засобів, що формувалась на основі взаємодії дітей і дорослих у процесі їх спільної життєдіяльності та спрямована на підготовку наступного покоління до життя, оволодіння духовно-соціальним і трудовим досвідом. У свою чергу етнопедагогіка розглядається як наука, предметом вивчення якої є народна педагогіка, закономірності становлення й розвитку виховання у традиційних культурах під впливом соціальних, економічних та інших факторів, їх відображення й функціонування у сучасній виховній системі.
Звичаєво-обрядова сфера традиційної системи українців розкривається у табуюванні, традиціях, звичаях і обрядах, святах і ритуалах, іграх, формах побуту.
Статево-вікова структура традиційного суспільства у XIX – першій чверті XX ст. розглядається в дослідженні як неформалізований інститут, що зумовлював відповідні розрізнювальні ознаки в культурі, поведінці та функціях і призводив до виокремлення відповідних статево-вікових груп. У системі статево-вікової стратифікації традиційного суспільства українців окреме місце посідала вікова група підлітків (отроків) – хлопчиків і дівчаток від 7 до 14 років.
Соціалізація підлітків у традиційному суспільстві ХІХ – першої чверті ХХ ст. трактується як процес засвоєння індивідом основних навичок життєзабезпечення та норм поведінки, певної системи знань, норм та цінностей.
Під вихованням підлітків ХІХ – першої чверті ХХ ст. автор розуміє цілеспрямований вплив на оволодіння духовно-соціальним і трудовим досвідом поколінь у ході соціально-педагогічної взаємодії дорослих і дітей у процесі їх спільної життєдіяльності.
Етносоціальне виховання трактується як процес становлення дитини як представника певного етносу через інтеріоризацію тих культурних та соціальних цінностей і відносин, які складають основу суспільного буття етносу; це опанування людиною цінностей, настанов, зразків поведінки, що притаманні даному етносу, відтворення нею соціальних зв’язків і соціального досвіду етносу, перетворення цього досвіду на особисте надбання.
Селянська сім’я у традиційному суспільстві ХІХ – першої чверті ХХ ст. розглядається як соціальний інститут з упорядкованим механізмом внутрішніх відносин, із чітко фіксованими обов’язками кожного її члена.
Поняття «сімейне виховання ХІХ – першої чверті ХХ ст.» автор розглядає як форму виховання, що основувалося на досвіді народу у сукупності народних форм, методів, засобів виховання та соціалізації; поєднанні цілеспрямованих, усвідомлених та соціально бажаних дій батьків з повсякденним впливом родинного побуту; взаємодії дітей і батьків у процесі спільної життєдіяльності.
Посилання
Забловський А. Соціалізація дитини в традиційній культурі українців XIX – поч. XX століть: ритуально-аритуальні аспекти. Вісник Київ. ун-ту імені Т. Шевченка. К., 2004. Вип. 74–76. С. 76–80.
Записки етнографічного товариства. К.: Укр. Акад. наук, 1920. Кн. 1. 63 с.
Сявавко Є. Українська етнопедагогіка в її історичному розвитку. К.: Наукова думка, 1974. 152 с.
Prof V., Kowalewsky М.. Mariage among the early slavs. Folklore, Qurterly Reviw of Myth. Lond., 1890. 84 s.
Worobec C. Temptress or virgin? The precarious sexual position of women in postemancipation Ukranian peasant society. Slavic Review, Vol. 49. № 2. 2008. Рр. 227–238.