ПАРАДИГМА БІНАРНОСТІ В КОНТЕКСТІ ПЕДАГОГІЧНИХ ПРИНЦИПІВ БІЛІНГВАЛЬНОЇ ОСВІТИ

  • Галина Степанівна Лотфі Ґаруді Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України https://orcid.org/0000-0001-6713-9056
Ключові слова: парадигма, бінарність, педагогічні принципи, білінгвальна освіта, система, оптимізація, гармонізація, креативність, інтеграція

Анотація

Характеристика основної теми. Педагогічна система складається з багатовимірних бінарностей (вчитель і учень, викладач і студент, освіта і самоосвіта, викладання і вчення, розвиток і саморозвиток, традиційні та інноваційні елементи, позитивні та негативні результати). Парадигма бінарності як важлива стратегія педагогічного дослідження базується на філософсько-методологічному положенні про бінарне облаштування світу (добро і зло, розвиток і деградація, порядок і хаос). Проблема. Для ефективного функціонування білінгвального навчання у складі педагогічної системи необхідно оптимізувати та гармонізувати елементи однотипних бінарностей (діяльність викладача та діяльність учнів, методи викладання та методи учіння, контроль та самоконтроль). Мета статті – обґрунтувати доцільність проектування цілей, змісту, методів білінгвального навчання та виховання у складі педагогічної системи на засадах парного проектування та оптимізації базових компонентів. Узагальнені результати. Сформульовано низку принципів білінгвальної освіти в контексті парадигми бінарності: креативності; індивідуального та колективного співвідношення бінарностей; гармонізації багатовимірних бінарностей; оптимізації протилежних елементів бінарності; якісного перетворення в системі однотипних бінарностей; доповнюваності; інтеграції елементів однотипних бінарностей; розширення та різноманітності елементів однотипних бінарностей; взаємозалежності розвитку елементів бінарної взаємодії; педагогічного резонансу; психологічної сумісності між педагогом та студентами. Виявлено, що ефективний педагог здатний всебічно та творчо реалізувати себе в педагогічній системі багатовимірних бінарностей, оскільки володіє можливістю презентувати білінгвальне навчання у розвитку діалектичних пар рідної та другої мови. Обґрунтовано, що успішний викладач гармонізує взаємодію елементів навчального та виховного процесів, а на етапі проектування педагогічної діяльності цілісно і багатовимірно активізує необхідну кількість бінарно протилежних компонентів освітньої, виховної та розвиваючої діяльності, якої достатньо для досягнення поставленої мети. Знання і розуміння принципів багатовимірної бінарності дозволяє на рівні теорії та практики пояснити та прогнозувати напрями удосконалення освітньої діяльності.

Посилання

Авшенюк Н. М. Тенденції розвитку транс-національної вищої освіти у розвинених англомовних країнах (друга половина ХХ – початок ХХІ століття): автореф. дис. … д-ра пед. наук : 13.00.01 / Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України. Київ, 2016. 42 с.
Мельник В. В. Становлення і розвиток полікуль-турного суспільства в умовах євроінтеграції. Гуманітарний вісник ЗДІА. 2013. № 54. С. 69–81.
Нікольська Н. Білінгвальна освіта школярів як предмет дослідження вітчизняних учених. Педагогічний дискурс. 2019. Вип. 26. С. 14–18.
Пришупа Ю. Білінгвальне навчання як фактор успішної професійної адаптивності. Electronic Institutional Repository of the National Aviation University of Ukraine. 2019. Вип. 2(15). С. 69–74.
Ситняківська С. М. Теорія і методика підготовки фахівців соціальної сфери на білінгвальній основі в університетах: дис. …д-ра пед. наук : 13.00.04 / Житомирський державний університет імені Івана Франка. Житомир, 2019. 673 с.
Смірнова Л. Підготовка майбутнього вчителя початкових класів до білінгвального навчання молодших школярів як методична проблема. Наукові записки КДПУ. 2016. Вип. 144. С. 463-468.
Тарасенко Т. В., Куликова Л. А. Формування інтег-рованої професійної іншомовної компетентності студентів у закладах вищої освіти. Сучасні методики навчання іноземних мов і перекладу в Україні та за її межами: матеріали І міжнар. наук.-практ. конференції, (Переяслав, 3 грудня 2019 р.). Переяслав: ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький ДПУ», 2019. С. 224–228.
Шийка Ю. І. Розвиток білінгвальної освіти у Канаді: дис. ... канд. пед. наук : 13.00.01 / Дрогобицький державний педагогічний університет ім. Івана Франка. Дрогобич, 2016. 284 с.
Ярова О. Б. Тенденції розвитку початкової освіти в країнах Європейського Союзу: дис. д-ра пед. наук: спеціальністю 13.00.01 / Інститут педагогіки НАПН України. Київ, 2018. 531 с.
Опубліковано
2024-08-27
Як цитувати
Лотфі Ґаруді, Г. С. (2024). ПАРАДИГМА БІНАРНОСТІ В КОНТЕКСТІ ПЕДАГОГІЧНИХ ПРИНЦИПІВ БІЛІНГВАЛЬНОЇ ОСВІТИ. Наукові записки. Серія: Педагогічні науки, (215), 207-211. https://doi.org/10.36550/2415-7988-2024-1-215-207-211