ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ ТА ІНТЕРАКТИВНІ СИМУЛЯЦІЇ ЯК ІННОВАЦІЙНІ ЗАСОБИ НАВЧАННЯ НА УРОКАХ ФІЗИКИ

Ключові слова: штучний інтелект, інтерактивні симуляції, предметне навчання, інноваційне викладання, інтеграція, візуалізація, методи викладання

Анотація

Сучасний світ диктує нові правила освітнього процесу, де традиційні методи навчання потребують доповнення інноваційними підходами. В умовах стрімкого розвитку технологій та постійних змін у суспільстві, актуальність використання інноваційних методик у навчальному процесі набуває все більшої ваги. Зокрема, у вивченні фізики в середній школі, де учні зустрічаються з складними теоріями, використання сучасних технологій може значно підвищити ефективність навчання та зацікавленість учнів у предметі. Розробка та впровадження інноваційних педагогічних підходів у навчальній практиці стає необхідністю для забезпечення якісної освіти та готовності молодого покоління до викликів сучасного світу.

У цій статті досліджуються два перспективні напрямки: штучний інтелект (ШІ) та інтерактивні симуляції. Їхнє впровадження в навчальний процес здатне докорінно змінити сприйняття учнями матеріалу. ШІ може використовуватись для створення індивідуалізованих програм навчання, які враховують рівень учня та його темп навчання. Інтерактивні симуляції, в свою чергу, дають можливість вивчати матеріал через власний досвід та експерименти. Розглядаються методичні підходи щодо успішного способу застосування прогресивних засобів освіти, які затребувані учнями й вимогами цифрової епохи. Зроблено висновки щодо користі штучного інтелекту та інтерактивних симуляцій у навчанні при планованому їх використанні та вдалій інтеграції у навчальний процес.

Подальші дослідження будуть направлені на розробку і впровадження в освітню діяльність конкретних методичних рекомендацій, спрямованих на оптимальне використання інноваційних засобів навчання, які сприятимуть збагаченню досвіду учнів та підвищенню їхнього навчального результату.

Посилання

Загальні критерії оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти. URL: http://sl.kledu.vn.ua/kruterii.html (дата звернення 22.04.2024)
Інтерактивна лабораторія PhET Colorado. URL: https://phet.colorado.edu/ (дата звернення 22.04.2024).
Інтерактивна лабораторія Physics Classroom. URL: https://www.physicsclassroom.com/ (дата звернення 22.04.2023).
Інтерактивна симуляція Molecular Workbench. URL: http://mw.concord.org/modeler/ (дата звернення 22.04.2023).
Мар’єнко, М. В., Шишкіна, М. П., & Коновал, О. А. (2022). Методологічні засади формування хмаро орієнтованих систем відкритої науки у закладах вищої педагогічної освіти. Інформаційні технології і засоби навчання, 89 (3), 209–232.
Мельник, А. В. Застосування штучного інтелекту в освітньому середовищі: потенціал та виклики. Розвиток педагогічної майстерності майбутнього педагога в умовах освітніх трансформацій: матеріали ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції. 7 квітня 2023 р. Глухів, 2023. С. 250–253.
Мельник, А. В. (2023). Шість із десяти учнів звертаються до ШІ: дослідження перспективи застосування штучного інтелекту в школі. Вилучено з https://vikna.tv/test/opytuvannia/rol-shtuchnogo-intelektu-v-osviti-ukrayiny-doslidzhennya-man-ta-mon/.
МОН. (2023). Результати Всеукраїнського дослідження про перспективи ШІ в загальній середній освіті. Вилучено з https://mon.gov.ua/ua/news/rezultati-vseukrayinskogo-doslidzhennya-pro-perspektivi-shi-v-zagalnij-serednij-osviti.
Роль штучного інтелекту у вивчення фізики в середній школі. URL: http://surl.li/tstem. (дата звернення 20.04.2024).
Сиваш, Ю. О. Використання інтерактивних технологій навчання на уроках фізики [Електронний ресурс] / Ю. О. Сиваш – Режим доступу до ресурсу: http://rmofizika.at.ua/metoduka_vukl/sivash_stattja_interaktiv.docx.
Яцишина, М. М., Федчишин, О. М. (2023). Використання штучного інтелекту для індивідуалізованого навчання з фізики. Режим доступу: http://dspace.tnpu.edu.ua/bitstream/123456789/29384/1/30_Jatsushuna_Fedchushun.pdf
Опубліковано
2024-08-27
Як цитувати
Кос, І. Р. (2024). ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ ТА ІНТЕРАКТИВНІ СИМУЛЯЦІЇ ЯК ІННОВАЦІЙНІ ЗАСОБИ НАВЧАННЯ НА УРОКАХ ФІЗИКИ. Наукові записки. Серія: Педагогічні науки, (215), 177-182. https://doi.org/10.36550/2415-7988-2024-1-215-177-182