ПРОФЕСІЙНЕ САМОВИЗНАЧЕННЯ ШКОЛЯРІВ: ПІДХОДИ ТА ОСВІТНІ ТЕХНОЛОГІЇ В УМОВАХ ПРОФІЛЬНОГО НАВЧАННЯ
Анотація
У статті проаналізовано різні наукові бачення та визначено сутність поняття «професійне самовизначення» та описано його основні характеристики, схарактеризовано мету, яка полягає в готовності особистості до самостійного і усвідомленого професійного розвитку. Також описано компоненти професійного самовизначення підлітка та розкрито об’єктивні фактори, які слід враховувати в організації процесу професійного самовизначення учнівської молоді. Крім того, нами досліджено процес використання освітніх технологій при організації профільного навчання, які дозволяють організувати навчальну діяльність в урочній та позаурочній діяльності, що спрямована на розвиток самостійності учнів у плануванні навчальної діяльності. Нами обґрунтовано, що технологія модульного навчання є сучасною системою організації навчального процесу, яка спрямована на підвищення ефективності і гнучкості навчання. Сутність цієї технології полягає в розподілі навчального матеріалу на модулі, кожен з яких має чітко визначені цілі та результати навчання. Особливістю такої технології є те, що при застосуванні освітньої технології модульного навчання використовується підхід типу «спіралі» і на кожному рівні загальної середньої освіти зміст такої технології відтворюється на якісно новому рівні. Окрім вищезазначеного у статті ми пропагуємо використовувати таку форму роботи, як професійно-трудові проби у навчальній та позаурочній діяльності, а також у неформальній та інформальній освіті. Зауважимо, що одним з ключових факторів професійного самовизначення підлітків є адаптація навчального процесу до індивідуальних потреб і можливостей учнів, що передбачає можливість вибору змісту предметів, які мають відношення до їхніх майбутніх професійних інтересів, а також гнучкість у навчальних планах. Крім того, у дослідженні нами виокремлено індикатори професійного самовизначення особистості: сформованість професійних інтересів, наявність конкретних планів щодо продовження навчання, бажання отримати якісну та затребувану освіту, орієнтація на професійну самореалізацію в майбутньому.
Посилання
Гриньова С. І. Профорієнтаційна діяльність у контексті профільної освіти. Львів : Видавництво ЛНУ, 2021. 245 с.
Зінченко Н. В. Професійне самовизначення учнів: психологічні аспекти. Харків : Вид-во ХНУ, 2019. 224 с.
Небиля І. Ю. Професійне самовизначення через технологічну освіту. Одеса : Астропринт, 2018. 214 с.
Пометун О. І. Активні методи навчання та профорієнтація. Харків : Видавництво ХНУ, 2020. 230 с.
Сухомлинська І. В. Інтеграція профорієнтаційних заходів у навчальний процес. Львів : Видавництво ЛНУ, 2020. 198 с.
Хоменко Т. М. Технологічна освіта як чинник профорієнтації учнів. Київ : Вид-во НУБіП України, 2020. 232 с.
Хуторський А. В. Компетентнісний підхід в освіті: профорієнтаційна робота у профільній школі. Київ: Наукова думка, 2022. 210 с.
Янцур Ю. М. Профорієнтаційна робота на уроках технологій: інтеграція в навчальний процес. Київ : Наукова думка, 2021. 212 с.