ЖІНОЧИЙ ҐЕНДЕР В ТРАДИЦІЙНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ КУЛЬТУРІ

  • Тетяна Володимирівна Окольнича Центральноукраїнський державний університет імені Володимира Винниченка https://orcid.org/0000-0003-3740-2495
  • Ігор Валерійович Шабала Центральноукраїнський державний університет імені Володимира Винниченка https://orcid.org/0009-0007-7774-5675
Ключові слова: ґендер, жіночий ґендер, українське традиційне суспільство, народна педагогіка, соціально-віковий статус жінки

Анотація

У статті проаналізовано історичний досвід жіночого ґендеру в традиційній українській культурі.

Ґендер (соціокультурна стать) розглядається як усталена культурою сукупність атрибутів, моделей поведінки, ролей та смислів, які приписані чоловіку та жінці; відтак джерелом ґендерних відмінностей є суспільство та як організовану модель соціальних відносин між чоловіками та жінками, що не лише характеризує їх міжособистісне спілкування і взаємодію в межах сім’ї, але й модель, що визначає їх соціальні відносини в основних суспільних інститутах. Головною структурною одиницею ґендеру є соціальний статус.

Соціальна роль передбачає виконання інших пов’язаних із нею соціальних ролей, значення яких визначається суб’єктивними чи об’єктивними обставинами. У традиційній українській культурі жінка різного віку виконувала ролі дружини, матері, господині, невістки, дочки, сестри, куми і т.д. Проте визначальною для неї була роль дружини – заміжньої жінки, яка передбачала виконання інших ролей.

Автори наголошують, що соціально-економічне середовище XIX – напочатку XX ст. визначало жіночий ґендер. Соціальним середовищем для української жінки було селянство, оскільки абосолютна більшість українців того часу (близько 90%) займалась сільським господарством та постійно проживала у селі.

Головними соціально-віковими статусами жінки упродовж її життя були: дівчинка (дитина); дівчина (підліток); молодиця (жінка); баба (старша жінка).

Дівчатка та дівчата розглядалися у традиційному суспільстві як соціально-незрілі, то ж і виконання ними власних соціальних ролей мало керований характер. Самостійність та активність дівчат у виконанні відповідних соціальних ролей була значно вища, поте вони ще значною мірою були підконтрольними у своїй поведінці і зазнавали активного впливу соціального оточення. Основне навантаження було у жінок, що пов’язувалося зі значимістю виконуваних ними функцій. Проте найвищий соціальний статус мали жінки похилого віку, які повноцінно реалізували усі очікувані визначенні соціумом ролі.

Долю жінки визначало її одруження. Лише заміжня жінка могла повноцінно реалізувати свою ґендерну роль, виконуючи ключові соціальні ролі – дружини, господині та матері, і в такий спосіб досягти визнання як соціально-повноцінна особа.

Автори приходять до висновку, що створення сім’ї було основою в ґендерній програмі української жінки. Народна педагогіка визнавала материнство як одну з найвищих цінностей, як основне покликання жінки, її обов’язок перед суспільством.

Посилання

Moser C. Gender Planning and Development: Theory, Practice and Training. Routledge. Caroline Moser, 2002. 174 p.
Prof V., Kowalewsky М. Mariage among the early slavs. Folklore, Qurterly Reviw of Myth. London, 1890. 84 р.
The social psychology of George Herbert Mead / Ed. by A. Strauss. Chicago: University of Chicago Press, 1956. 296 p.
Theories of women’s studies / Ed. by G.Bowles and R.Duelli Klein. London-Boston: Routledge&Kegan Paul, 1983. 277 p.
Williams J.E., Best D.L. Measuring sex stereotypes: a multination study. Newbury Park: Sage, 1990. 380 p.
Опубліковано
2024-08-27
Як цитувати
Окольнича, Т. В., & Шабала, І. В. (2024). ЖІНОЧИЙ ҐЕНДЕР В ТРАДИЦІЙНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ КУЛЬТУРІ. Наукові записки. Серія: Педагогічні науки, (215), 75-79. https://doi.org/10.36550/2415-7988-2024-1-215-75-79