ДОСЛІДНИЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ В ПРОЦЕСІ КОНСТРУЮВАННЯ
Анотація
У статті розкрито проблему особливостей дослідницької діяльності дітей дошкільного віку в процесі конструювання. На основі аналізу досліджень визначено, що дитяче експериментування є активною перетворюючою діяльністю дітей, яка істотно змінює об’єкти дослідження. Мотивом експериментування є отримання дитиною нових знань та відомостей про об’єкт. При цьому у дошкільників яскраво виражена дослідницька активність, яка є основою експериментування.
В процесі дитячого експериментування створюються умови для прояву дітьми власної ініціативи, самостійності та творчості. Експериментування виступає засобом, що допомагає дитині опанувати самостійно певну дослідницьку діяльність. Саме в експериментуванні відпрацьовуються механізми дослідницької активності.
Показано, що експериментування являє собою діяльність, яка спрямована на вивчення та перетворення навколишньої дійсності, в результаті якої суб’єкт може пізнати властивості та зв’язки об’єктів, які при безпосередньому сприйнятті не доступні.
Виокремлено основні характеристики дитячого експериментування, виділено методи організації дослідницької діяльності дітей дошкільного віку в процесі конструювання.
Основна увага зосереджується на процесі конструювання як потенціалу розвитку пізнавально - дослідницької діяльності дітей дошкільного віку.
Важливою умовою розвитку пізнавально-дослідних здібностей дітей дошкільного віку з конструювання визначено оснащення розвиваючого середовища в групі. Окреслені головні критерії конструктивної діяльності в пізнавально-дослідницькій роботі: оригінальність (здатність знаходити незвичайні, несподівані рішення); гнучкість (здатність використовувати різноманітні стратегії рішення); продуктивність (здатність генерувати велику кількість ідей); розробленість (здатність до опрацювання ідеї, насиченості придуманого зображення з подробицями та деталями).
Подальші дослідження будуть спрямовані на розробку методичних рекомендацій щодо застосування дослідницької діяльності в процесі конструювання в навчально-виховному процесі закладу дошкільної освіти.
Посилання
Волинець Ю. О., Стаднік Ю. О. Організація експе-риментально дослідницької діяльності дітей дошкільного віку на основі взаємодії фахівців закладів дошкільної освіти з батьками. Електронне наукове фахове видання «Народна освіта». 2019. Випуск №2 (38).
Гаврило О. І. Технологія формування дослідницької діяльності у дошкільників : навчально-методичний посібник для студентів закладів вищої освіти. Суми : СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2021. 134 с.
Експериментальна діяльність у ДНЗ / укладачі Л. А. Швайка, І. В. Молодушкіна. Х. : Вид. група «Основа», 2010. 192 с. : іл. (Серія «ДНЗ. Керівнику»).
Енциклопедія освіти. / за ред. В.Г. Кременя. Акад. пед. наук Укр. Київ : Юрінком Інтер, 2008. 1040 с.
Іщенко Л. В., Мельникова О. М. Розвиток дослід-ницьких здібностей. у ДСДВ. Науковий вісник. Ужгород-ського університету. Сер.: «Педагогіка. Соціальна робота». 2019. С. 75–78.
Михайліченко Т. Інтеграція пошуково-дослідницької діяльності з різними видами діяльності дошкільників. Вихователь-методист дошкільного закладу. 2010. № 7. С. 42–50.
Нестеренко В. В., Дробязко Л. О. Сутність та особ-ливості пізнавальної активності дітей дошкільного віку. URL: http://sandavak.narod/stud_stat/drobyazko.pdf.
Охрім О. Я. Пошуково-дослідницька діяльність дітей дошкільного віку: навч.-метод.посіб. Жидачів, 2012. 90 с.
Павлієнко С. С. Розвиток пізнавального інтересу у дітей старшого дошкільного віку у процесі пошуково–дослідницької діяльності Strasbourg, République française. 2020. URL: https://ojs.ukrlogos.in.ua/index.php/logos/article/view/5425/5389