ҐЕНЕЗИС ІСТОРИЧНОГО РОЗВИТКУ ГЕОГРАФІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

Ключові слова: історичний розвиток, географічні дослідження, людство, природа, проблеми довкілля

Анотація

У статті розкрито етапи історичного розвитку географічних досліджень. У розвитку поглядів на єдиної географії простежуються три основні етапи, кожному у тому числі відповідає певна парадигма, що у сукупності становлять парадигму цілісності (єдності) географії. На першому етапі в рамках хорологічної парадигми вирішувалося завдання просторового аналізу геосистем на основі порівняльно-описового методу. З середини ХIХ століття починається новий етап розвитку географії, коли в рамках хронологічної парадигми вирішується завдання тимчасового аналізу географічних (територіальних) систем (геосистем) природно-історичним методом, їхнє пояснення. Разом ці дві парадигми утворюють у першій половині ХХ ст. єдину – просторово-тимчасову. І, нарешті, у межах антропоекологічної парадигми із середини ХХ ст. вирішується завдання аналізу взаємодії суспільства та природи на різних історичних етапах та його прогнозу. Крім того, на перетині трьох названих напрямків формується ряд географічних дисциплін та й сама географія. Це, зокрема, просторово-часовий аналіз геосистем, вивчення їхньої будови, функціонування та динаміки, господарського освоєння природного середовища, розвитку природно-соціально-економічних геосистем. Метою сучасної географії є вивчення законів розвитку природно-суспільних просторово-часових геосистем, що формуються на земній поверхні у процесі взаємодії суспільства та природи, розробка методів прогнозування та управління цими системами.

Важливо також відзначити пошуки географами просторових закономірностей у розміщенні продуктивних сил, розселенні населення («теорія центральних місць», теорія «полюсів зростання» та «центрів розвитку» та розвиток «регіональної науки»). У світовій географії виділяються три основні підходи до пізнання об’єкта науки – просторовий, регіональний комплексний та еколого-географічний.

Посилання

Бачинська О.А. Географія історична. Енциклопедія історії України. К. 2004. Т. 2. 83 с.
Вербиленко Г. Історична географія та її місце у вивченні регіональної історії України. Регіональна історія України: Зб. наук. ст. К.: Інститут історії України НАН України. 2013. 7. С. 71-82.
Жупанський Я. І. Історія географії в Україні : [навчальний посібник]. Львів: Світ. 1997. 264 с.
Кандиба Ю. І. Історична географія з основами етнографії : [навчально-методичний комплекс]. Х.: ВПЦ «АдвА». 2010. 73 с.
Котляр Ю. В. Історична географія. Спецкурс з історії: навчальний посібник. Миколаїв: Вид-во ЧНУ ім. Пет-ра Могили. 2017. 216 с.
Стефанюк Г. В. Історична географія: опорні конспекти і самостійна робота: [навчально-методичний посібник]. Івано-Франківськ. 2012. 135 с.
Терещенко Ю. І. Україна і європейський світ: нариси історії від утворення Старокиївської держави до кінця ХVІ ст. К.: Перун. 1996. 496 с.
Опубліковано
2024-08-27
Як цитувати
Зеленська, Л. І., Котубей, В. Ф., & Касинець, О. В. (2024). ҐЕНЕЗИС ІСТОРИЧНОГО РОЗВИТКУ ГЕОГРАФІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ. Наукові записки. Серія: Педагогічні науки, (215), 38-42. https://doi.org/10.36550/2415-7988-2024-1-215-38-42