ПАТРІОТИЧНЕ ВИХОВАННЯ СТУДЕНТІВ ЗАКЛАДІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ У КОНТЕКСТІ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ
Анотація
У статті розглядаються ключові аспекти патріотичного виховання студентської молоді як невід'ємного компонента громадянської діяльності в закладах вищої освіти. Подано визначення патріотичного виховання, яке спрямоване на формування у студентів почуття патріотизму та належного ставлення до Батьківщини, її історії, культури та сучасного розвитку.
Запропоновано глибше розібратися у механізмах патріотичного виховання студентської молоді, звертаючись до різноманітних педагогічних підходів, методів та інструментів, що допомагають у формуванні позитивних національних ідентичностей та активного громадянського ставлення до життя у суспільстві.
Важливо розглянути роль університетів у патріотичному вихованні, а також їхню відповідальність у підготовці молодого покоління до активної участі у громадянському житті та вирішенні ключових суспільних проблем. Крім того, проаналізовано перспективи та виклики, пов'язані із реалізацією патріотичного виховання в умовах сучасного світу, зокрема у контексті глобалізації, культурного різноманіття та викликів інформаційного суспільства.
Зазначено, що сучасні суспільно-політичні події актуалізують необхідність врахування широкого спектру регіонально-політичних та регіонально-культурних відмінностей в Україні. Існує неоднозначне ставлення населення до багатьох подій, як минулого, так і сучасності. Тому, патріотизм завжди був і залишається основою консолідації суспільства. Він є джерелом духовних і здорових цінностей, які проявляються найяскравіше у періоди кризових ситуацій. Повноцінне життя в суспільстві неможливе без моральних основ і любові до Батьківщини.
З’ясовано, що успішні реформи в різних сферах будуть можливі лише за умови спирання на формування духовно-моральних та патріотичних цінностей та ідеалів. Патріотизм і громадянська відповідальність мають об'єднати українців і зберегти незалежну державу. Патріотичне виховання покликане підтримувати українську ідентичність та національну гордість, що є важливим елементом формування цілісного та стійкого суспільства.
Посилання
Основи національного виховання. Концептуальні положення / за заг. ред. В. Г. Кузя, Ю. Д. Руденко, З. О. Сер-гійчик. Умань : Державний педагогічний ін-т ім. П. Г. Тичи-ни, 1993. 152 с.
Пономарьова Г. Ф. Виховання громадянськості та патріотизму у студентів вищих педагогічних навчальних закладів (з досвіду виховної діяльності Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради): наук.-метод. посібник. Харків : Ранок, 2014. 79 с.
Коваль Г.В. Особливості військово-патріотичного виховання в Україні. Наукові праці. Вип. 223. Т. 235. Серія «Державне управління». Миколаїв: Вид-во ЧДУ ім. Петра Могили, 2014. С. 34–39.
Рогальська Н.В. Професійне та особистісне становлення майбутніх фахівців дошкільної освіти в аспекті їхнього патріотичного виховання. Вісник Черкаського університету: Серія: Педагогічні науки № 23(276). Черкаси, 2013. С. 83–87.
Стьопіна О.Г. Виховання патріотизму у студентської молоді засобами мистецтва : автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.07. Луганськ, 2007. 21 с.
Шаповалова Н. Патріотичне виховання студентів педагогічного коледжу з використанням засобів ІКТ. Рідна школа. 2011. № 11. С. 64–67.