ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АНАЛІЗ ПІДГОТОВКИ МАЙБУТНЬОГО ВЧИТЕЛЯ ПОЧАТКОВОЇ ШКОЛИ ДО АКТИВІЗАЦІЇ ТВОРЧОГО ПОТЕНЦІАЛУ УЧНІВ
Анотація
Сучасне суспільство вимагає від учителя умінь безперервно вчитися для того, щоб сприяти загальнокультурному, інтелектуальному та емоційному розвитку учнів, зокрема початкової школи на основі формування у них творчої активності в освітньому процесі.
У статті здійснено психолого-педагогічний аналіз процесу підготовки майбутніх учителів початкової школи до активізації творчого потенціалу учнів. Розкрито поняття «творча активність» як ступінь залучення учня до творчого процесу. Висвітлено її специфіку, яка полягає у особливостях її змісту та структури. Виділено у структурі творчі вміння: пізнавальні, перетворювальні, ціннісно-орієнтовані, комунікативні. Розкрито сутність освітнього процесу у початковій школі. Зазначено, що активізація творчого потенціалу учнів у освітньому процесі в початковій школі означає вдосконалення змісту та методики організації індивідуальної або спільної з учителем і однолітками творчої роботи, що забезпечує активну самостійну цілеспрямовану, мотивовану діяльність молодшого школяра з оволодіння знаннями, способами їх набуття, переробки та застосування, в ході якої відбуваються зміни в його суб’єктному досвіді. Доведено необхідність оптимізації процесу підготовки майбутнього вчителя початкової школи до активізації творчого потенціалу учнів. Визначено особливості змісту підготовки майбутнього вчителя початкових класів взагалі і до активізації освітнього процесу, зокрема.
Встановлено, що роль вчителя початкових класів особливо важлива, оскільки в молодших класах закладаються позитивні мотиви, пізнавальні інтереси, навички творчої діяльності, необхідні для подальшої освіти школяра. Названі умови організації освітнього процесу у початковій школі реалізуються, передусім, з урахуванням його активізації.
Перспективи подальших досліджень вбачаємо у організації дидактичної системи підготовки майбутнього вчителя початкових класів до активізації освітнього процесу.
Посилання
Дубровська Л. О., Дешко О. О. Проблема готовності вчителів початкових класів до упровадження ідей реформи нової української школи. Наукові записки. Серія «Психолого-педагогічні науки». Ніжин, 2018. № 3. С. 23–27.
Комар О. А. Інтерактивна технологія в підготовці майбутніх учителів початкової школи: теорія і практика. Умань : ПП Жовтий, 2010. 326 с.
Мірошніченко Т. В. Технологія підготовки майбутніх учителів початкових класів до використання естетотерапевтичних засобів у навчально-виховному процесі. Інноваційний потенціал професійної підготовки майбутніх фахівців початкової і дошкільної освіти. Полтава : ПНПУ імені В.Г. Короленка, 2015. Вип. 2. С. 283-299.
Павленко В. В. Розвиток креативності молодших школярів як педагогічна проблема. Проблеми освіти : наук-метод. зб. Інститутe інноваційних технологій і змісту освіти МОН України. Київ, 2015. С. 152-158.
Пономарьова Г. Ф., Петриченко Л. О., Полякова І. В., Харківська А. А. Технології розвитку креативних здібностей майбутніх учителів : монографія. Харків : Видавець О. А. Мірошниченко, 2019. 272 с.
Пономарьова Г. Ф., Харківська А. А., Упатова І. П. та ін. Підвищення рівня едукації майбутніх учителів початкової школи: теоретичний аспект : колективна монографія. Харків : ФОП Бровин О.В., 2021. Кн. 1. 536 с.
Чеканівська К., Шанскова Т., Формування креативного мислення в учнів початкової школи засобами ігрових технологій на уроках математики. Специфіка фахової підготовки майбутніх учителів на засадах компетентнісного підходу: досвід, реалії, перспективи : зб. матер. Всеукр. з міжнар. участю наук.-практ. конфер. (29 листопада 2022 року). Житомир: ФО-П «Н.М.Левковець», 2022. С. 135-138.