ПІДГОТОВКА МАЙБУТНІХ УЧИТЕЛІВ ПОЧАТКОВИХ КЛАСІВ ДО ПЕДАГОГІЧНОЇ ІМПРОВІЗАЦІЇ
Анотація
Статтю присвячено проблемі підготовки майбутнього вчителя початкових класів до педагогічної імпровізації. На основі аналізу наукової літератури визначено стан досліджуваного питання в педагогічній теорії і практиці; окреслено значення педагогічної імпровізації у фаховому становленні вчителя; розкрито погляди науковців на сутність та зміст педагогічної імпровізації; схарактеризовано типи педагогічної імпровізації, як от: цільову, змістову, методичну, комунікативну. Описано досвід формування імпровізаційних умінь майбутніх учителів початкових класів під час вивчення дисципліни «Педагогічна майстерність (педагогічна творчість)».
З’ясовано, що педагогічна імпровізація розглядається як важлива умова ефективної професійної діяльності вчителя поряд з педагогічною ерудицією, цілепокладанням, творчим мисленням, рефлексією. Вона є необхідним складником освітнього процесу й представляє собою інтуїтивний пошук оперативних рішень у суперечностях між стереотипними та несподіваними ситуаціями в освітньому середовищі початкової школи.
Встановлено, що формування готовності майбутніх учителів початкових класів до педагогічної імпровізації – тривалий процес, оскільки передбачає не лише освоєння теоретичних знань, які становлять когнітивну основу для успішної педагогічної імпровізації, але й розвиток складних творчих умінь і навичок. Цілеспрямована підготовка здобувачів вищої освіти до педагогічної імпровізації повинна починатися з першого курсу й тривати протягом усього періоду навчання у виші.
Зроблено висновок, що включення здобувачів у педагогічно спрямовану діяльність, використання активних методів навчання, що ґрунтуються на моделюванні освітнього процесу початкової школи та спрямовані на практичне оволодіння педагогічною теорією, відпрацювання імпровізаційних умінь і навичок, засвідчує динаміку готовності майбутніх учителів початкових класів до педагогічної імпровізації.
Перспективним напрямом вважаємо більш глибоке вивчення чинників, закономірностей, особливостей прояву педагогічної імпровізації у професійній діяльності вчителя початкових класів.
Посилання
Дубяга С. М. Педагогічна імпровізація як професійно необхідна умова творчої діяльності вчителя. Науковий часопис НПУ імені М. П. Драгоманова. Серія 16. Творча особистість учителя: проблеми теорії і практики: Збірник наукових праць. Вип.4 (14). К.: НПУ, 2005. С. 27–32.
Єнакій М. М. Імпровізація у творчій педагогічній діяльності. Наука і освіта. Одеса, 2007. № 1–2. С. 128–130.
Макаренко А. С. Вибрані педагогічні твори. Статті, лекції, виступи. Харків: Радянська школа, 1947. 284 с.
Молнар Т. І., Мошкола М. В. Педагогічна імпровізація як необхідна умова творчої діяльності вчителя. Освіта і формування конкурентоспроможності фахівців в умовах євроінтеграції: збірник тез доповідей ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції, 24-25 жовтня 2019 р., м. Мукачево / Ред.кол.: Т. Д. Щербан (гол.ред.) та ін. Мукачево: Вид-во МДУ, 2019. С. 330−331.
Педагогічна творчість, майстерність, професіоналізм у системі підготовки освітянських кадрів: здобутки, пошуки, перспективи: монографія / за ред. Н. В. Гузій. К.: Вид-во НПУ імені М. П. Драгоманова, 2015. 427 с.
Сафарян С. І. Розвиток мовленнєвої імпровізації вчителя у післядипломній освіті. Інноваційна педагогіка. Випуск 20. Т. 2. 2020. С. 123–127.
Смиренський В. М. Стереотипне та імпровізаційне в педагогічній діяльності. Професіоналізм педагога: теоретичні й методичні аспекти. 2018. № 7. С. 150–168.
Сухомлинский В. О. Сто порад учителю. К.: Радянська школа, 1984. 254 с.
Толмачова І. Формування імпровізаційної готовності в студентів у практиці навчання у вищому навчальному закладі. Вісник Черкаського університету. Серія Педагогічні науки: Збірник наукових праць. Вип. 101. Черкаси: ЧНУ, 2007. С. 18–23.