АСПЕКТИ ПІДГОТОВКИ МАЙБУТНІХ УЧИТЕЛІВ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ДО ЗАСТОСУВАННЯ ОСВІТНІХ ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСІВ У ПРОФЕСІЙНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ
Анотація
У статті проаналізовано теоретичні аспекти підготовки майбутніх учителів української мови до застосування освітніх інтернет-ресурсів у професійній діяльності. Актуалізовано проблему інформатизації освіти як найважливішого чинника реалізації сучасної освітньої парадигми, що відкриває нові горизонти у площині модернізації системи освіти в Україні й водночас висуває підвищені вимоги до професійної підготовки здобувачів вищої освіти, зокрема майбутніх учителів української мови. Зосереджено увагу на трактування ключового поняття «освітні інтернет-ресурси» через характеристику феноменів «інформація» та «ресурс», співвіднесення понять «енергія» та «інформація». Студійовано огляд наукових позицій у площині порушеної проблеми. З’ясовано, що «поняття «інформація» є ключовим не лише щодо інформатики, а й одним із фундаментальних понять сучасності, є відображенням реального світу будь-яким чином (усно, письмово, за допомогою технічних пристроїв) за допомогою умовних сигналів.
Встановлено, що інформаційні ресурси є продуктом інтелектуальної діяльності, представленої у формі, що дозволяє використовувати їх у необхідних цілях. Вони мають власні унікальні якості, велике суспільне значення і впливають на всі суспільні процеси. Під Інтернет-ресурсами розуміємо сукупність методів та технічних засобів збору, організації, зберігання, обробки, передачі та подання інформації, що розширюють знання майбутніх фахівців та розвивають їхні можливості з управління технічними та соціальними процесами. Констатовано, що інформаційні ресурси, які застосовуються в освітньому процесі, мають бути змістовними, технічно і технологічно пов’язаними з ресурсами, котрі використовуються в інформатизації інших сфер діяльності закладу освіти. Узагальнено, що застосування освітніх інтернет-ресурсів є інноваційним підходом у побудові процесу навчання та підготовки майбутніх учителів до професійної діяльності, розширюючи горизонти вивчення української мови у закладі вищої освіти.
Посилання
Гуревич Р. С., Гордійчук Г. Б., Коношевський Л. Л., Коношевський О. Л., Соловей В. В. Використання інформаційних ресурсів у професійній підготовці майбутніх учителів: досвід, проблеми, перспективи. Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми. Вінниця. 2022. Вип. 65. С. 5–18. URL: https://doi.org/10.31652/2412-1142-2022-65-5-20
Джерело: URL: https://prezi.com/p/f3mf-nqs3r4n/presentation/ (дата звернення 15.11.2023 р.
Доктрина інформаціологічного розвитку людства у ХХІ столітті; за редакцією Ю. М. Ворон-цова, І. Й. Юзвішин. Луганськ, 2001. 51 с.
Івченко А. О. Тлумачний словник української мови. Харків: Фоліо, 2006. 540 с.
Коляда М. Г. Інформаційна культура економіста в умовах ринкової економіки. Педагогіка і психологія. 2003. № 2. С. 73–80.
Кремень В. Г. Модернізація освіти в контексті інноваційних тенденцій розвитку суспільства. Проблема освіти у Польщі та в Україні в контексті процесів глобалізації та євроінтеграції: Зб. матеріалів Міжн. науково-практичної конференції. 22-24 квітня, 2009 р. Київ-Житомир / За ред. В. Кременя, Т. Левовицького, С. Сисоєвої. Київ: КІМ, 2009. С. 24–36.
Кубко В. П. Інформаційні ресурси. Конспект лекцій для студентів спеціальності 7.020105 – документознавство та інформаційна діяльність денної та заочної форм навчання. Одеса: ОНПУ, 2007. 81 с.
Остапенко Е. М. Формування інформаційної культури майбутнього лікаря засобами математичного моделювання: дис. … канд. пед. наук: 13.00.04 / Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського. Вінниця, 2021. 279 с.
Ткачук Г. Методика використання освітніх веб-ресурсів у процесі підготовки майбутніх учителів інформатики : монографія. Умань, 2011. 117 с.