ФОРМУВАННЯ НАУКОВОГО СВІТОГЛЯДУ ЯК СКЛАДОВОЇ ДОСЛІДНИЦЬКОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ МАЙБУТНІХ ЛІКАРІВ
Анотація
Вимоги до спеціаліста медичного профілю постійно зростають. Лікар змушений працювати умовах підвищеної конкуренції та бурхливого розвитку технологій.
Завдання сучасного лікаря є не лише на основі причинно-наслідкових зв'язків через симптоми і синдроми встановлювати діагноз, дотримуватися в лікуванні встановленої концепції, а й важливим є врахування багатофакторності процесів, що оточують пацієнта.
Світогляд є ядром структури особистості та являє собою орієнтир у професійній діяльності, що спрямовує процес сприйняття дійсності. Тому вкрай необхідно формувати його саме у процесі підготовки майбутнього лікаря.
Розуміння сучасної фізичної картини світу в найширшому розумінні є основою наукового світогляду. Історична, наукова та освітня ситуація, що змінилася за останні роки в Україні вимагає переосмислення проблеми формування наукового світогляду в навчальному процесі.
Мета статті полягає в теоретичному обґрунтуванні методологічного напряму формування наукового світогляду як компоненту дослідницької компетентності у майбутніх лікарів на матеріалі історії фізики.
У статті подано методологічний напрям формування наукового світогляду майбутнього лікаря, що є системою принципів і засобів організації, побудови теоретичної і практичної діяльності на прикладі теорії Максвелла.
В процесі формування наукового світогляду майбутнього лікаря на матеріалі історії фізики слід мати на увазі те, що є матеріал, який безпосередньо несе світоглядний потенціал, матеріал, який за певних умов стає світоглядним (біографії вчених-фізиків) і матеріал, який не має світоглядного потенціалу.
Подальшого потребують розробки системи таких матеріалів, а також розробка інших напрямів формування наукового світогляду на матеріалі фізики та інших природничих дисциплін у медичному закладі вищої освіти.
Посилання
Гончаренко С. У. Український педагогічний словник. Київ : Либідь, 1997. 376 с.
Макаренко О. Структура дослідницької компетентності майбутніх лікарів. Витоки педагогічної майстерності. 2016. Вип. 18. С. 195–200.
Методичний посібник до курсу «Розвиток фізичних теорій» для студентів факультету радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем / М. М. Стріха, д. ф. м. н., проф. Київ : ВЦ «Київський університет», 2021. 454 с.
Садовий М. І., Трифонова О. М. Історія фізики з перших етапів становлення до початку ХХІ століття : навчальний посібник [для студ. ф.-м. фак. вищ. пед. навч. закл.]. Кіровоград : ПП «Центр оперативної поліграфії «Авангард», 2013. [2-ге вид. переробл. та доп.]. 436 с.
Шальнова-Козаченко О. В. Вища медична освіта: напрями формування світогляду студентів при вивченні дисциплін на кафедрах соціальної медицини та охорони здоров’я. Медична освіта. 2012. № 3 (додаток). С. 201–207.
Шут М. І., Форостяна (Дробот) Н. П. Вибрані питання історії фізики. Навчальний посібник. Видання друге, перероблене, доповнене. Київ : Вид во НПУ ім. М. П. Драгоманова, 2008. 303 с.