КОГНІТИВНО-ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИЙ КОМПОНЕНТ У ПІДГОТОВЦІ МАЙБУТНЬОГО ДИПЛОМАТА

  • Олександр Олександрович Балануца Надзвичайний і Повноважний Посол України в Кувейті https://orcid.org/0000-0002-3470-9486
Ключові слова: когнітивно-інтелектуальний компонент, інтелект, професійні знання, мотиви, цінності професійної діяльності професійна підготовка, майбутній дипломат

Анотація

При підготовці дипломатів потрібно розуміти, що ми готуємо специфічні кадри, які мають часом контактувати з дипломатами інших країн, які традиційно належать до елітарних кіл і мають блискучу освіту. Завдання дипломатичної освіти підготувати не тільки належного рівня фахівця, але й особистість, яка б гідно відстоювала інтереси країни та представляла її на міжнародній арені.

У статті розкрито значення когнітивно-інтелектуального компоненту у підготовці майбутнього дипломата як детермінанти формування їх професійного потенціалу.

Встановлено, що когнітивно-інтелектуальний (змістовий) компонент у підготовці майбутнього дипломата пов’язаний із пізнавальною сферою особистості, що є необхідною для продуктивної дипломатичної діяльності.

Рівень когнітивно-інтелектуального компонента професійної компетності майбутніх дипломатів залежить від мотивації, здібностей і задатків особистості, наявності спеціальних знань, які відображають специфіку професійної дипломатичної діяльності.

Когнітивно-інтелектуальний компонент актуалізує мотиви і цінності професійної діяльності дипломата, набуття нових професійних знань, формування та інтегрування знань про сутність і особистісний сенс роботи дипломата, узагальнювання інформації щодо уявлень про свою майбутню професійну діяльність, отримання знань про нові методики та аналізування складових професіоналізму дипломата і порівнювання їх з власними можливостями.

Професійна діяльність майбутніх фахівців міжнародного профілю багатогранна і включає як дипломатичну і політичну (тобто безпосередньо міжнародну) діяльність, так і інформаційно-аналітичну роботу, що передбачає вивчення поточних тенденцій у галузі міжнародних зовнішньополітичних і торгівельно-економічних відносин, у військовій галузі, у галузі культурних зв’язків тощо. Необхідно також вміти здійснювати аналіз розвитку відносин країни, яку представляє фахівець-міжнародник, з певними країнами, ступінь її впливу в певних регіонах, міжнародних організаціях.

Когнітивно-інтелектуальний компонент є детермінантою формування професійного потенціалу майбутніх дипломатів. Він визначає рівень професійних знань, які відображають специфіку роботи дипломата, характеризує осмислене ставлення до неї майбутніх дипломатів.

Посилання

Балл Г. О. Психолого-педагогічні засади професійної орієнтації школярів. Професійна діагностика / Упорядник Т. Гончаренко. Київ: Ред. загальнопед. газета, 2004. С. 4–19.
Божович Л. И. Проблемы формирования личности : избр. психолог. труды (изд. 2-е) / [Л. И. Божович; под ред. Д. И. Фельдштейна]. Воронеж, 1997. 351 с.
Кравченко Т. В. Формування образу професійного майбутнього старшокласників у взаємодії сім'ї і школи. Педагогіка і психологія. 2012. № 3. С. 5-10. Бібліогр.: с. 10.
Мельник О. В. Післяіндустріальний світ: нові виклики до професійної орієнтації дітей та учнівської молоді. Педагогіка і психологія. 2014. № 1. С. 24–30. Бібліогр.: с. 30.
Рибалка В. В. Психологія і педагогіка праці особистості : посібник; Нац. акад. пед. наук України, Ін-т пед. освіти і освіти дорослих. Київ ; Кіровоград : Імекс-ЛТД, 2013. 135 с. Бібліогр.: с. 126–135.
Янцур М. С. Професійна орієнтація і методика профорієнтаційної роботи : курс лекцій; М-во освіти і науки, молоді та спорту України. Київ : Слово, 2012. 463 с. Бібліогр.: с. 257–378.
Опубліковано
2023-11-10
Як цитувати
Балануца, О. О. (2023). КОГНІТИВНО-ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИЙ КОМПОНЕНТ У ПІДГОТОВЦІ МАЙБУТНЬОГО ДИПЛОМАТА. Наукові записки. Серія: Педагогічні науки, (211), 77-83. https://doi.org/10.36550/2415-7988-2023-1-211-77-83