ЗМІСТ МУЗИЧНОЇ ОСВІТИ В ЄДИНИХ ТРУДОВИХ ШКОЛАХ ЄЛИСАВЕТГРАДЩИНИ У 20 рр. ХХ СТОЛІТТЯ
Анотація
У статті актуалізується питання вивчення особливостей змісту музичної освіти в закладах середньої ланки освіти – єдиних трудових школах Єлисаветградщини у 20-ті рр. ХХ століття. Автор звертає увагу на необхідність звернення до означеної проблеми як засобу вивчення ретроспективи шкільного музично-освітнього досвіду в період розбудови української державності з метою його оновлення та запровадження до освітнього процесу сучасності, що є особливо необхідним в період наповнення змісту музичної освіти в Новій українській школі.
На підставі аналізу архівних документів в статті стверджується, що зміни в освітянській системі Єлисаветградщини відбулися в лютому 1919 року і були пов’язані зі встановленням радянської влади в регіоні. В єдиних трудових школах, запроваджених новою владою, мистецтво розглядалося як засіб організації дитячого життя, згуртування дитячого колективу та формування колективних навичок, музична дисципліна «співи» стала обов’язковою і викладалася двічі на тиждень на обох ступенях (перший ступінь – 1 – 4 класи; другий – 5 – 7 класи). Разом з численними відмовами вчителів викладати співи із-за браку музично-теоретичних знань, відсутності музичного слуху, слабкого голосу тощо, автор наводить позитивний приклад авторської програми зі співів вчителя О. Косовського, зміст якої був побудований на принципах доступності, поступовості та зв’язку з національною музичною культурою та реалізовувався через музично-теоретичну та вокально-хорову діяльність. Також в статті аналізуються вимоги до змісту музичної освіти, що побутували в досліджуваний період. В підсумку автор статті приходить до висновку, що для музичної освіти після 1918 року характерними є оновлення її змісту за рахунок упровадження творів, пов’язаних з державницькою комуністичною ідеологією та введення в програму кращих зразків українського музичного мистецтва, а також поява нових форм організації музичного виховання (музично-ритмічної діяльності, активного слухання та дитячої творчості).
Посилання
ДАКО (Державний архів Кіровоградської області). Спр. 602. Навчальні плани та звіти вчителів трудшкіл м. Єлисаветграда (1923-1924 рр.), 262 арк.
Історія педагогіки: навчальний посібник. За ред. Гриценка М. С. К.: Вища школа, 1973. 447 с.
Колоскова Ж. В. Розвиток музичної освіти на Єлисаветградщині (кінець ХІХ – перша чверть ХХ століття): дис. канд. пед. наук: 13.00.01. Кіровоград, 2014. 227 с.
Любар О. О. Історія української школи і педагогіки: Навчальний посібник. Ред. Любар О. О. Київ : Знання, 2003. 450 с.
Найда В. Ю. Розвиток музичної освіти на Поділлі (кінець ХІХ –початок ХХ століття): автореф. дис. канд. пед. наук: 13.00.01. Київ. 2014, 23 c.
Нариси історії українського шкільництва (1905 – 1933): навчальний посібник. Ред. Сухомлинської О. В. Київ: Заповіт, 1996. 304 с.
Овчарук О. В. Розвиток музично-педагогічної думки в Україні на початку XX століття (1905 -1925 рр.): автореф. дис. ... канд. пед. наук: 13.00.02. Київ, 2001. 22 с.
Пагута М. Становлення та розвиток трудової школи на теренах України (друга половина ХІХ ст. – 1919): аксіологічні та історико-педагогічні аспекти. Traektoriâ Nauki. 7(05). 2021. С. 1001-1013.
Про художнє виховання. Порадник по соціяльному вихованню: Головсоцвих Наркомпросу УСРР. Державне видавництво України, 1924. С. 95-100.
Сухомлинська О. Методологія дослідження історико-педагогічних реалій другої половини XX століття. Шлях освіти. 2007. 16 с.